Strona główna Architektura Przyroda Ludzie Obrzędy
 

 

W górę

 

 

Spływ kajakowy rzeką Narew

Na terenie gminy warto byłoby zorganizować spływ kajakowy rzeką Narew. Drogą startową byłyby Rybaki, wieś znajdująca się nad rzeką, na skraju Puszczy Ladzkiej. Wkomponowane w krajobraz domki kempingowe są ostoją wielu turystów. Charakterystyczną cechą terenów nadrzecznych są duże, wręcz bezkresne przestrzenie łąk i pastwisk. Prawdziwa oaza ciszy i spokoju towarzyszyła by miłośnikom sportów wioślarskich na tym wodnym szlaku.

Z Rybak rzeka płynie zakolami. Po jej części północnej widnieją domy wsi Odrynki i Gorędy, zaś popołudniowej zabudowania Cimoch i Hajdukowszczyzny. Narew na tym odcinku posiada malownicze krajobrazy łąk kwiatowych.

Posuwając się naprzód dopływamy do miejscowości Narew na lewo od brzegu wznosi się zakład produkcyjny Pronar, szkoła i domostwa osady. Dużo tu wysokich traw i przybrzeżnych krzaków. Przepływamy pod mostem rzeki obserwując piękny barokowy kościół. Po prawej zaś stronie są korty do gry w tenisa oraz miejsce na ognisko.

Zbliżamy się do dużych rozlewisk rzecznych ciągnących się od Narwi do wsi Ancuty. Ta część rzeki jest ostoją ptactwa wodnego i rajem dla ornitologów. To tu są najpiękniejsze zachody słońca z kołującym ptactwem w tle.

Dalej nurt rzeki prowadzi do okolic wsi Doratynka i Kaczały jak grzyby po deszczu wyrastają tu prywatne domki lotniskowe. Nie ma skrawka gruntu do kupienia. Wszystko zostało wysprzedane i racjonalnie zagospodarowane.

Od Kaczał przez Janowo i dalej do Gorodczyna rozciągają się lasy pełne grzybów poziomek jagód i malin. Tu również gwarno jest w lecie od turystów, a ich posesje stale się rozbudowują.

Pięknym widokiem od strony północnej będą kopuły cerkwi w Puchłach, które omijamy płynąc do punktu końcowego trasy, miejscowości Koźliki.

Wieś położona jest po południowej stronie rzeki. To perełka gminnej turystyki. Wśród sosen na skarpie widnieje drewniana cerkiewka. Znajduje się tutaj odrestaurowany wiatrak i pole namiotowe. Wzdłuż brzegów rzeki ciągną się pięknie zagospodarowane posesje turystów z całego kraju. To magiczne miejsce i niezwykła przyroda sprawia, że te tereny są bardzo chętnie odwiedzane przez turystów.